خانه خلاق و مرکز نوآوری شهر

وابسته به گروه توسعه صنایع و معادن شهر

ثبت نام

توسعه بازار و صادرات صنایع فرهنگی توسط « قطب خلاق و مرکز نوآوری شهر »

 

"خانه خلاق و مرکز نوآوری شهر" به منظور توسعه بازار و صادرات صنایع فرهنگی در کشور راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش ایسنا، تفاهم‌نامه حمایت از ایجاد «خانه خلاق و مرکز نوآوری شهر» میان ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و گروه توسعه صنایع و معادن شهر امضا شد تا شاهد رونق فعالیت‌ها در حوزه صنایع خلاق شهری و توسعه بازار و صادرات صنایع فرهنگی باشیم. این تفاهم‌نامه به امضای پرویز کرمی دبیر ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و محسن احمدی مدیر عامل هلدینگ توسعه صنایع و معادن شهر رسید.

پرویز کرمی، دبیر ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در مراسم امضای این تفاهم نامه گفت: راه اندازی این مرکز می‌تواند نقش مهمی در ایجاد هماهنگی، ارتقاء و جایگاه شرکت­‌های خلاق و دانش بنیان و شتاب­دهنده ­های فعال در حوزه مباحث شهر و  شهرداری­ ها ایفا کند. فعالیت شرکت های خلاق در حوزه شهری با توسعه خانه‌های خلاق و نوآوری گسترش می‌یابد؛ اقدامی که نوآوری و خلاقیت را به این حوزه تزریق می‌کند و راهی برای توسعه خدمات شهری هوشمند است.

رییس اجرایی‌سازی سند ملی فناوری‌های نرم و صنایع خلاق بیان کرد: مراحل آماده سازی محل استقرار و تجهیز این خانه توسط گروه توسعه صنایع و معادن شهر انجام شده است. شتاب­دهنده‌ها و استارتاپ‌ها­ نیز بر مبنای طرح‌های تجاری ارائه شده به زودی در این خانه مستقر می‌شوند و این مرکز تخصصی با عنوان «خانه خلاق و مرکز نوآوری شهر» گشایش می‌یابد.

به گفته کرمی، در این مرکز از برگزاری رویدادهای مرتبط با حوزه صنایع خلاق و فرهنگی مرتبط با مشارکت طرفین حمایت می‌شود. همچنین برقراری ارتباط میان این خانه و سایر خانه‌های خلاق اتفاق دیگری است که رخ می‌دهد تا با توسعه تعاملات شاهد رونق فعالیت‌ها در حوزه فناوری‌های نرم و صنایع خلاق و فرهنگی باشیم.

به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری،  جذب استارتاپ­‌ها و شرکت ­های خلاق و دانش ­بنیان فعال در حوزه صنایع و فناوری‌های نرم و خلاق شهری هدفی است که از راه اندازی این مرکز دنبال می‌شود. در کشور حدود ۱۴۰۰ شرکت خلاق فعال هستند که راه‌اندازی خانه های خلاق و نوآوری اقدامی برای گسترش فعالیت این شرکت ها و رونق تولید محصولات آنها است. همچنین در حال حاضر حدود ۷۰ خانه خلاق در کشور راه اندازی شده اند.

بر اساس این تفاهم‌نامه، حمایت و مشارکت در ایجاد و راهبری خانه خلاق و نوآوری با محوریت صنایع خلاق شهری، معرفی شتاب­دهنده‌های تخصصی و حمایت مالی و معنوی از شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق در این مرکز و حمایت از برگزاری رویدادهای مرتبط و پشتیبانی اطلاعاتی و اداری از جمله حمایت­‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به شمار می‌­رود.