خانه خلاق و مرکز نوآوری شهر

وابسته به گروه توسعه صنایع و معادن شهر

ثبت نام

تزریق نوآوری به مناطق شهری شتاب می گیرد

 

تهران- ایرنا- «خانه خلاق و مرکز نوآوری شهر» با امضای تفاهم‌نامه ای میان ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و گروه توسعه صنایع و معادن شهر و به منظور رونق فعالیت‌ها در حوزه صنایع خلاق شهری و توسعه بازار و صادرات صنایع فرهنگی راه اندازی می شود.

به گزارش روز چهارشنبه گروه آموزش ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این تفاهم‌نامه به امضای پرویز کرمی دبیر ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و محسن احمدی مدیر عامل هلدینگ توسعه صنایع و معادن شهر رسید.

جذب استارتاپ­ ها و شرکت ­های خلاق و دانش ­بنیان فعال در حوزه صنایع و فناوری­ های نرم و خلاق شهری از اهداف راه اندازی این مرکز  است.

اقدامات مربوط به راه اندازی این مرکز توسط گروه توسعه صنایع و معادن شهر و با حمایت و مشارکت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آغاز شد تا اقدامی برای توسعه اقتصاد دانش بنیان باشد.

 حدود ۱۴۰۰ شرکت خلاق در کشور فعال هستند. راه اندازی خانه های خلاق و نوآوری اقدامی برای گسترش فعالیت این شرکت ها و رونق تولید محصولات آنها است. همچنین در حال حاضر حدود ۷۰ خانه خلاق در کشور راه اندازی شده اند.

بر اساس این تفاهم نامه حمایت و مشارکت در ایجاد و راهبری خانه خلاق و نوآوری با محوریت صنایع خلاق شهری، معرفی شتاب ­دهنده ­های تخصصی و حمایت مالی و معنوی از شرکت های دانش بنیان و خلاق در این مرکز و حمایت از برگزاری رویدادهای مرتبط و پشتیبانی اطلاعاتی و اداری از جمله حمایت­ های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است.

 

تزریق نوآوری به حوزه شهری سرعت می‌گیرد

کرمی دبیر ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در مراسم امضای این تفاهم نامه گفت: راه اندازی این مرکز می تواند نقش مهمی در ایجاد هماهنگی، ارتقای جایگاه شرکت­ های خلاق و دانش بنیان و شتاب ­دهنده ­های فعال در حوزه مباحث شهر و  شهرداری­ ها ایفا کند.

وی افزود: فعالیت شرکت های خلاق در حوزه شهری با توسعه خانه های خلاق و نوآوری گسترش می‌یابد؛ اقدامی که نوآوری و خلاقیت را به این حوزه تزریق می کند و راهی برای توسعه خدمات شهری هوشمند است.

رییس اجرایی سازی سند ملی فناوری های نرم و صنایع خلاق بیان کرد: مراحل آماده سازی محل استقرار و تجهیز این خانه توسط گروه توسعه صنایع و معادن شهر انجام شده است،  شتاب دهنده ­ها و استارتاپ­ ها­ نیز بر مبنای طرح های تجاری ارائه شده به زودی در این خانه مستقر می شوند و این مرکز تخصصی با عنوان «خانه خلاق و مرکز نوآوری شهر» گشایش می‌یابد.

کرمی تصریح کرد: در این مرکز از برگزاری رویدادهای مرتبط با حوزه صنایع خلاق و فرهنگی مرتبط با مشارکت طرفین حمایت می شود. همچنین برقراری ارتباط میان این خانه و سایر خانه های خلاق اتفاق دیگری است که رخ می دهد تا با توسعه تعاملات شاهد رونق فعالیت ها در حوزه فناوری های نرم و صنایع خلاق و فرهنگی باشیم.