خانه خلاق و مرکز نوآوری شهر

وابسته به گروه توسعه صنایع و معادن شهر

ثبت نام

خانه خلاق و مرکز نوآوری شهر

امروزه مراکز نوآوری برای بانک ها و شرکت های سرمایه گذاری تبدیل به مکان های استراتژیکی شده اند که از بستر این مراکز قادر خواهند بود با جذب ایده های نوین، سهم خود را از بازار رقابتی آینده توسعه بخشند. از جمله عواملی که امروزه ایجاد مراکز نوآوری را به یک نیاز تبدیل کرده است، به وجود آمدن تغییرات سریع در فناوری‌های روز دنیا خصوصاً در بخش مالی از یکسو و مسائل اجتماعی جامعه امروز از سوی دیگر است.
مراکز نوآوری با همان ایده جذب خلاقیت‌ها و نوآوری‌های افراد ایجاد شده‌اند و به دنبال عرضه یک محصول به بازار هستند، البته محصولی که بر مبنای دانش و پژوهش ساخته شده باشد. این مراکز با تأمین بودجه از شرکت‌هایی که به آن‌ها وابسته‌اند و یا شرکت‌هایی که طرح‌ها را به آن‌ها می‌فروشند به حیات خود ادامه می‌دهند. افزایش تعداد افراد تحصیل کرده مخصوصاً در پنجاه سال گذشته، فکر ایجاد مراکز نوآوری را در بین محیط‌های آکادمیک و صنعتی شکل داده است. ​​​​​​​
گروه توسعه صنایع و معادن شهر به عنوان هلدینگ وابسته به بانک شهر با سابقه فعالیت در حوزه صنایع و خدمات شهری، ایجاد یک صندوق سرمایه گذاری را یکی از اهداف خود می داند که از جمله سیاست های این گروه سرمایه گذاری بر روی شرکت های استارتاپی کم ریسک به منظور انجام فعالیت های عام المنفعه است. در همین راستا ایجاد یک مرکز نوآوری با هدف جذب ایده های برتر کسب و کار و استارتاپی در حوزه سرمایه گذاری توسعه ای و صنایع شهری، می تواند گروه را در جهت دستیابی به اهدافش یاری برساند.​​​​​​​

با توجه به رسالت گروه توسعه صنایع و معادن شهر، خانه خلاق و مرکز نوآوری شهر به عنوان یک مرکز نوآوری در سرمایه گذاری توسعه ای، علاوه بر تعهد نسبت به شهرداری های کشور در حوزه صنایع و خدمات شهری، این مرکز دو گروه از علاقمندان به نوآوری را با محوریت طرح های مرتبط با صنایع و خدمات شهری هدف قرار داده است:
 نخست افرادی که طرحی برای ایجاد یک کسب‌ و کار دارند؛ اما هنوز گام‌های مختلف اجرایی آن را برنداشته‌اند. این افراد می‌توانند با شرکت در برنامه پیش شتابدهی و دریافت آموزش‌های پایه، خود را برای اجرای طرحشان آماده کنند.
 دومین دسته از مخاطبان گروه‌هایی هستند که گام‌های اولیه اجرای طرح را برداشته و آماده شده‌اند که طرح خود را به کسب ‌و کار تبدیل کنند. مرکز نوآوری گروه توسعه در طول برنامه شتابدهی خود این گروه‌ها را تا گسترش حوزه فعالیت و حضور در بازار در قامت یک کسب ‌وکار پویا و توانمند همراهی خواهد نمود.
 محور اصلی فعالیت های خانه خلاق و مرکز نوآوری شهر در حوزه صنایع شهری شامل موارد زیر است؛ ناوگان حمل و نقل شهری (مترو، اتوبوس، ...) ماشین آلات خدمات شهری (نردبان هیدرولیکی آتش نشانی، زباله جمع کن، ...) مبلمان شهری (آسانسور، پله برقی، ...) فناوری های Hi-Tech هوای پاک (رنگ های آلایندگی هوا، فیلترهای جاذب دوده، ...) روش های نوین تولید انرژی ( نیروگاه مقیاس کوچک، ...) انرژی های پاک و تجدیدپذیر (انرژی خورشیدی، هاضم و زباله سوز، ..) ارائه خدمات مالی نوین در حوزه شهری و شهروندی با FinTech سرمایه گذاری در حوزه صنایع شهری و سرمایه گذاری توسعه ای (تاسیس کارخانجات زنجیره فولاد)
خانه خلاق و مرکز نوآوری شهر در نظر دارد علاوه بر استارت آپ ها، فناوری های نرم و صنایع خلاقی که به جای بهره گیری از مواد اولیه طبیعی و معدنی از بروندادهای فکری و خلاقیت انسان که ماهیت نوآورانه، فرهنگی و هنری دارد را با ارائه خدمات تسهیل فضای کسب و کار، توسعه بازار، پشتیبانی، تامین مالی و جذب سرمایه، مورد حمایت خود قرار دهد.

اهداف خانه خلاق و مرکز نوآوری شهر​​​​​​​

​درباره

​درباره گروه توسعه صنایع و معادن شهر