خانه خلاق و مرکز نوآوری شهر

وابسته به گروه توسعه صنایع و معادن شهر

ثبت نام

​خانه خلاق و مرکز نوآوری شهر

حوزه های فعالیت

ناوگان حمل و نقل شهری​​​​​​​

ناوگان حمل ونقل یکی از اساسی ترین نیازهای روزانه مردم شهرهاست. البته علاوه بر جابه جایی های روزانه، شهرهایی که مقصد گردشگری هستند، باید وسایل حمل ونقل مناسب برای گردشگران را نیز فراهم کنند. مدیریت حمل ونقل عبارت است از کلیۀ فعالیت های برنامه ریزی و اجرایی با هدف بهینه کردن سامانه های حمل و نقل. حمل و نقل پایدار یعنی حمل و نقلی که در آن نیازهای مربوط به حمل و نقل به خوبی رفع شود و دسترسی عادلانه همۀ مردم، ایمنی آنها و سلامت محیط زیست در برنامه ریزی برای حال و آینده آن درنظر گرفته شود. مشکلات حمل ونقل شهری: مهم ترین مشکلات حمل و نقل شهری به ویژه در شهرهای بزرگ عبارتند از :
1- ترافیک که موجب می شود مردم مدت زمان زیادی را در حالت توقف یا حرکت کند خودروها سپری کنند. ساعت اوج ترافیک(پیک ترافیک) به ساعاتی از شبانه روز گفته می شود که در آن میزان حضور وسایل نقلیه و عابران در خیابان های شهر به اوج خود می رسد.
2- آلودگی هوا و افزایش بیماری های تنفسی، سردرد، خستگی، استرس و فشارخون، که از مشکلات مهم شهرهای بزرگند.
3- آلودگی صوتی و آلودگی ناشی از سروصدای خودروها و موتور سیکلت ها و خودروهای فرسوده.
4- مشکل کمبود پارکینگ و اتلاف وقت برای پارک کردن خودروها.
​​​​​​​5- هزینه احداث بزرگراه ها و خرید و تعمیر ناوگان حمل و نقل عمومی شهری.​​​​​​​

ماشین آلات خدمات شهری​​​​​​​

ماشین آلات خدمات شهری مجموعه دستگاههایی هستند که به هدف مکانیزاسیون امور خدماتی ارگانها و سازمانهای مرتبط با خدمات شهری به ویژه شهرداری ها، ساخته میشوند. این دستگاهها که بر روی شاسی خودروهای سنگین قرار میگیرند، با عنوان دستگاه های خدمات شهری و یا ماشین آلات خدمات شهری شناخته میشوند که بسته به عملکردشان، به چندین گروه تقسیم میشوند. از جمله : دستگاه جاروب خیابانی، جدول شوی، دستگاه خیابان شوی، دستگاه لجن کش، دستگاه آتش نشانی، دستگاه بازو غلطان، دستگاه حمل زباله، دستگاه مخزن شوی، دستگاه آمبولانس و حمل اموات، دستگاه کمپرسی. همانطور که از نام این دستگاهها مشخص است، با هدف نظافت شهری و انجام امور خدماتی مانند حمل اموات و خدمات اورژانس کاربرد دارند. طراحی و ساخت این نوع دستگاهها با توجه به حساسیت موضوع و مسائل فنی و مهندسی بسیار دقیقی که در ساختار این نوع دستگاهها وجود دارد، مستلزم در اختیار داشتن دانش در سطوح عالی و همچنین تجربه کاری زیاد و بکارگیری نیروهای خبره و مجرب می باشد.​​​​​​​

مبلمان شهری

مبلمان شهری به مجموعه وسیعی از وسایل، اشیاء، دستگاه‌ها، نمادها، خرده بناها، فضاها و عناصری گفته می‌شود که چون در شهر و خیابان و در کل در فضای باز نصب شده‌اند و استفاده عمومی دارند، به این اصطلاح معروف شده‌اند. نقش اصلی مبلمان شهری در سطح خیابان‌ها و فضاهای شهری ایجاد مکان‌هایی است که زبان ناطق هویت انسان و منظر شهری مطلوب، باشد.​​​​​​​

​فناوری های Hi-tech هوای پاک

مطالعات صورت گرفته در چند سال اخیر نشان می دهد که الاینده ذرات معلق به ویژه ذرات معلق با قطر کوچکتر از 2.5 میکرون، اصلی ترین عامل ناسالم کننده هوای تهران می باشند. در این بین منابع متحرک، سهمی بیش از 80 درصد در تولید این آلاینده دارند، که سهم خودروهای دیزلی بیش از 50 درصد آلایندگی کلی ذرات معلق تولیدی در شهر تهران می باشد.

روش های نوین تولید انرژی

مولد مقیاس کوچک یا به عبارتی  Small Scale Generator به مجموعه ای از تاسیسات تولید برق می گویند که به صورت اتصال به شبکه برق سراسری قابل بهره برداری می باشد. به شرط آنکه ظرفیت عملی تولید آن در زمان اتصال به شبکه بیشتر از ۲۵ مگاوات نباشد.
با توجه به این موضوع که دیزل ژنراتور های موجود در کارخانه جات و یا صنایع مختلف دیگر امکان اتصال به شبکه برق سراسری و تولید مستمر برق به صورت سالانه را ندارد و بیشتر جهت مصارف استندبای استفاده می‌شوند. بنابراین مولد های برق دائم کار گازسوز امکان بهره برداری به صورت ۲۴ ساعته و نیز اتصال به شبکه را دارند و در واقع گزینه مناسبی جهت استفاده نیروگاه های مقیاس کوچک هستند.

انرژی های پاک و تجدیدپذیر

با توجه به رو به اتمام بودن منابع انرژی تجدید ناپذیر، مانند نفت و گاز و مشکلاتی که استفاده از این انرژی‌ها بوجود آورده است مانند تغییرات اقلیم، آلودگی هوا و تخریب محیط زیست، استفاده از انواع انرژی تجدیدپذیر ضروری می باشد. بیش از هر زمان جهانمان با وابستگی شدید به سوخت های فسیلی، علی الخصوص نفت و زغال سنگ در معرض تهدید قرار دارد. آلودگی هوا، تخریب محیط زیست و تغییر اقلیم حاصل این وابستگی است.  
به همین دلیل تامین انرژی از منابع تجدیدپذیر، بسیار حائز اهمیت است. منابع انرژی تجدیدپذیر پاک هستند و کمترین آسیب را به محیط زیست وارد می کنند. درعین حال این منابع، پایان ناپذیرند و برای سالیان متمادی و نسل های بعدی قابل استفاده خواهند بود.

خدمات مالی نوین FinTech

فین‌تک (Fintech) مخفف Financial Technology یعنی استفاده از تکنولوژی‌ برای کارآمدتر کردن خدمات مالی.
به زبان دیگر، یعنی از موبایل‌ها و کامپیوترها استفاده کنیم تا کارهای مالی خود را راحت‌تر انجام دهیم. واژه فین‌تک به کمپانی‌هایی اشاره دارد که با استفاده از تکنولوژی قصد دارند تجربه‌ی کاربر در زمینه‌ی خدمات مالی تغییر دهند و اپلیکیشن‌ها یا محصولاتی را عرضه می‌کنند.
در گذشته شرکت‌های بزرگ این کار را انجام می‌دادند و بازار را در دست داشتند. اما اوضاع بعد از گذشت چندین سال تغییر کرده و اکنون استارت‌آپ‌ها با کلی امید و آرزو می‌خواهند خدمات تازه‌ای را به کاربران ارائه دهند. در کل، استارت‌آپ‌های این حوزه تلاش می‌نمایند تا افراد یا شرکت‌ها را به هم پیوند دهند تا تراکنش‌هایی صورت بگیرد.
اکثر استفاده‌کنندگان فین‌تک کسب‌و‌کارهای کوچک هستند که نمی‌خواهند برای انجام اعمال مالی خود به دردسر بیفتند و مبلغ زیادی را بپردازند. به این ترتیب، بیزنس‌ها قادرند سریع‌تر رشد کنند و منابع مالی خود را صرف مارکتینگ و دیگر نیازها نمایند. در واقع همین یکی از اهداف فین‌تک به شمار می‌آید.

سرمایه گذاری در حوزه صنایع شهری

زنجیره فولاد اصطلاحاً به چرخه تولید تا مصرف فولاد و محصولات فولادی از اکتشاف و استخراج معادن سنگ آهن به عنوان ماده اولیه این چرخه و حوزه متالورژی استخراجی مربوط به آن گرفته تا تبدیل آن به کنسانتره، گندله، آهن اسفنجی، شمش و محصولات دیگر در کارخانه‌های تولید کننده‌ آهن و فولاد و حوزه متالورژی صنعتی مربوط به آن و در انتهای این زنجیره صنایع و شرکت‌های مصرف کننده از جمله خودرو و ساختمان سازی و همچنین صنایع میانی به عنوان پل‌های ارتباطی زنجیره را شامل می‌شود. در ایران با بهره‌گیری از انرژی ارزان و معادن سنگ آهن، بهینه‌سازی، توسعه و تکمیل زنجیره تامین و تولید فولاد راهی هموارتر پیش رو دارد و حتی با در اختیار داشتن این ظرفیت‌ها می‌تواند یکی از قدرت‌های تولید فولاد در جهان باشد.